INFORMATION ABOUT AUTOGRAPH COLLECTING

Cześć!!
W ostatnim czasie dostaję dużo e-maili z pytaniami dotyczącymi kolekcjonowania podpisów, z prosbą o pomoc etc. Postanowiłam zrobić dla Was mały informator, mam nadzieję, że okaże się pomocny :)1).  Czym są autografy oraz jak się do tego zabrać? 

 Strasznie denerwuje mnie gdy przeglądam aukcje internetowe i widzę gdy ludzie wystawiają na nich "podpisy" typu Pre - Print , autopeny czy zdjęcie danej gwiazdy podpisane przez sekretarkę jako oryginały i życzą sobie za to nie małe pieniądzę. Otóż przez słowo "autograf" rozumie się tekst dzieła sporządzony własnoręcznie przez autora, czyli rękopis autorski. W potocznym języku autograf oznacza własnoręczny podpis jakiejś osoby ( przyp. wikipedia) , a nie PP, autopeny czy sec. 
    Kolekcjonowanie podpisów uważam za piękne hobby jednak czasochłonne i drogie. Aby zacząć zbierać autografy potrzebujesz zdjęć danej gwiazdy od której chcesz zdobyć podpis, koperty i fundusze na znaczki, które strasznie zdrożały (znaczek do Europy i USA kosztuje teraz 5 zł). Jeśli chcesz zbierać podpisy osobiśćie musisz wiedzieć gdzie dana gwiazda będzię: imprezy, hotele, programy telewizyjne. No i potrzebujesz duuużo cierpliwości - czasem na odpowiedź trzeba czekać bardzo długo. Ja najdłużej czekałam na podpis aktorki, która grała w "Małych Agentach" - Alexy Vegi. Czekałam 6 lat. Aby zdobyć autograf 50 Centa czekałam 9 godzin na mrozie pod warszawskim "Sheratonem".2). Skąd brać adresy i gdzie najlepiej pisać listy?

 Sprawdzonych adresów szukam na stronie fanmail.biz. Polecam tą stronkę - to istna kopalnia adresów. Do gwiazd, których podpisy trudno zdobyć poprzez agencję i firmy najlepiej pisać na plany filmowe i miejsca koncertów (VV), które łatwo znaleść w Internecie :)3). Co to jest IRC, SAE,SASE i COA?

   IRC - International reply coupon , czyli kupon na odpowiedź albo kupon międzynarodowy. Jest to kupon, który wysyłasz  osobie, której chcesz autograf dostać, a który można wymienić w danym kraju na znaczek. SAE - Send Addressed Envelope, czyli zaadresowana koperta zwrtona. 
SASE - Send Addressed Stamped Envelope, czyli koperta zwrtona ze znaczkiemCOA - Certyfikat autentyczności


4). Jakie są inne sposoby zdobycia autografów?

    Po za drogą pocztową istnieją inne drogi zdobycia wymarzonego podpisu. Pierwszym sposobem jest wymiana z innym kolekcjonerem. Drugim sposobem jest zaś kupno podpisu. Jednak w drugim przypadku radzę uważać, gdyż na aukcjach jest wielu oszustów. Dlatego radzę kupować u zaufanych kolekcjonerów, którzy mają wiarygodne dowody na oryginalność podpisu, np zdjęcie z gwiazdą, kopertę w której "przyszedł" podpis etc. Autografy na aukcjach z COA, wydają mi się zawsze podejrzane i omijam takie aukcjie szerokim łukiem. Certyfikat autentyczności można kupić, natomiast do wystawienia prawdziwego certyfikatu potrzebny jest drugi oryginalny podpis danej gwiazdy czy osoby.

Mam nadzieję, że pomogłam , Weronika


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz